Okumak İçin Aşağıya Doğru Kaydırınız

Abraham Lincoln Biyografisi0.0
Toplam oy: 0
0.0
Kullanılabilirlik
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
0.0
Arayüz
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
0.0
İşlevsellik
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
0.0
Kalite
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10


Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanıydı. ABD İç Savaşı sırasında Birliği korudu ve kölelerin kurtuluşunu sağladı.


Abraham Lincoln Kimdi?

Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanıydı ve Birliğin kurtarıcısı ve kölelerin özgürleştiricisi rolünden dolayı Amerika'nın en büyük kahramanlarından biri olarak kabul ediliyor. Mütevazı başlangıçlardan ülkedeki en yüksek görevi başarmaya yükselişi dikkate değer bir hikaye. 

Lincoln, ülkesinin ulusu yeniden birleştirme büyük görevini tamamlaması için ona ihtiyaç duyduğu bir zamanda öldürüldü. Demokrasiye verdiği güzel destek ve Birliğin kurtarılmaya değer olduğu konusundaki ısrarı, tüm ulusların başarmaya çalıştığı özyönetim ideallerini somutlaştırıyor. Lincoln'ün belirgin bir şekilde insancıl kişiliği ve ulus üzerindeki inanılmaz etkisi, ona kalıcı bir miras bahşetti.

Aile

Lincoln, Thomas Lincoln ve Nancy Hanks Lincoln'da doğdu. Thomas, orta düzeyde bir refah bulan ve toplum içinde saygı gören güçlü ve kararlı bir öncüydü.
Çiftin iki çocuğu daha vardı: Lincoln'ün ablası Sarah ve bebeklik döneminde ölen küçük erkek kardeşi Thomas.

Genç Lincoln dokuz yaşındayken annesi, 5 Ekim 1818'de 34 yaşında tremetolden (süt hastalığı) öldü. Olay ona yıkıcı geliyordu ve genç Lincolngrew babasından daha fazla yabancılaştı ve sessizce üzerine verilen sıkı çalışmaya içerledi. onu erken yaşta.
Aralık 1819'da, annesinin ölümünden bir yıl sonra, Lincoln'ün babası Thomas, üç çocuğu olan Kentucky'li dul Sarah Bush Johnston ile evlendi. Lincoln'ün hızla bağ kurduğu güçlü ve şefkatli bir kadındı.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Lincolns, 1817'de bir arazi anlaşmazlığı nedeniyle Lincoln'ün doğduğu Kentucky'den Indiana, Perry County'ye taşınmak zorunda kaldı. 
Indiana'da aile, basit bir barınakta geçimini, av oyununu ve küçük bir araziyi çiftçiliği yapmak için kamu arazisine "yerleşti". Lincoln'ün babası sonunda araziyi satın alabildi.

Her iki ebeveyni de okuma yazma bilmese de, Thomas'ın yeni karısı Sarah, Lincoln'u okumaya teşvik etti. Lincoln'ün resmi eğitimini - tahmini olarak toplam 18 ay - bir seferde birkaç gün veya hafta olarak aldığı, erkeklik çağına doğru büyürken oldu. 

Indiana'nın vahşi doğasında okuma materyalleri yetersizdi. Komşular, Lincoln'ün kitap ödünç almak için nasıl kilometrelerce yürüyeceğini hatırladı. Şüphesiz aile İncilini ve muhtemelen Robinson Crusoe, Pilgrim's Progres s ve Aesop's Fable s gibi diğer popüler kitapları okudu.


Mart 1830'da aile, bu kez Illinois, Macon County'ye yeniden göç etti. Babası aileyi tekrar Coles County'ye taşıdığında, 22 yaşındaki Lincoln kendi başına işten çıkarak geçimini el emeği ile sağladı. 

Abraham Lincoln Boyu ?

Lincoln, bir buçuk metre boyunda, kemiksiz ve sırıktı ama kaslı ve fiziksel olarak güçlüydü. Bir ağaç çınlamasıyla konuştu ve uzun adımlarla yürüdü. Balta kullanma becerisiyle tanınıyordu ve ilk zamanlarda ateş ve korkuluk için canlı bir bölme odunu yaptı.

Genç Lincoln nihayetinde, bir süre esnaf, posta müdürü ve nihayetinde genel mağaza sahibi olarak çalıştığı küçük New Salem, Illinois topluluğuna göç etti. Halkla birlikte çalışan Lincoln, sosyal beceriler edindi ve onu yerel halk arasında popüler kılan hikaye anlatma yeteneğini geliştirdi. 

Ne zaman Kara Şahin Savaşı ABD ve Yerli Amerikalılar arasındaki 1832 yılında patlak, bölgedeki gönüllüler kendi kaptanı olmak Lincoln seçildi. Bu süre zarfında "sivrisineklerle birçok kanlı mücadele" dışında hiçbir çatışma görmedi, ancak birkaç önemli siyasi bağlantı kurmayı başardı.

Avukat ve Politikacı

1834'te Lincoln, siyasi kariyerine başladı ve Illinois eyaleti yasama meclisine Whig Partisi'nin bir üyesi olarak seçildi . 

Bu sıralarda bir avukat olmaya karar verdi ve William Blackstone'un İngiltere Kanunları Üzerine Yorumlarını okuyarak kendisine hukuku öğretti . 1837'de baroya kabul edildikten sonra, Springfield, Illinois'e taşındı ve John T. Stuart hukuk firmasında çalışmaya başladı.

1844'te Lincoln, hukuk uygulamasında William Herndon ile ortaklık kurdu. İkisinin farklı hukuk kuralları olmasına rağmen, yakın bir profesyonel ve kişisel ilişki geliştirdiler. 

Lincoln, bir avukat olarak ilk yıllarında iyi bir yaşam sürdü, ancak Springfield'ın tek başına yeterli iş sunmadığını fark etti, bu yüzden gelirini desteklemek için, Illinois'deki çeşitli ilçe koltuklarına tur atarken mahkemeyi takip etti. .

Çocuklar ve Karısı

Lincoln, 4 Kasım 1842'de Mary Todd ile evlendi . Todd, seçkin bir Kentucky ailesinden yüksek ruhlu, iyi eğitimli bir kadındı. 
Çift 1840'ta nişanlanınca birçok arkadaşı ve ailesi Mary'nin çekiciliğini anlayamadı; Lincoln bazen bunu kendisi sorguladı. 1841'de nişan, büyük olasılıkla Lincoln'ün girişimiyle aniden kesildi. 

Mary ve Lincoln daha sonra sosyal bir görevde bir araya geldi ve sonunda 1842'de evlendi. Çiftin dört oğlu vardı - Robert Todd, Edward Baker, William Wallace ve Thomas "Tad", bunlardan sadece Robert Todd yetişkinliğe kadar hayatta kaldı.

Todd ile evlenmeden önce, Lincoln diğer potansiyel maçlarla ilgileniyordu. 1837 civarında, iddia edildiği gibi Anne Rutledge ile tanıştı ve romantik bir ilişki kurdu. Nişanlanma şansı bulamadan, New Salem'e bir tifo dalgası geldi ve Anne 22 yaşında öldü. 
Ölümünün Lincoln'ü ciddi şekilde depresyonda bıraktığı söylendi. Bununla birlikte, bazı tarihçiler Lincoln'ün Rutledge'le olan ilişkisinin kapsamı ve onun ölümünden duyduğu üzüntünün daha çok efsane yarattığı konusunda hemfikir değil. 

Rutledge'ın ölümünden yaklaşık bir yıl sonra Lincoln, Mary Owens'a kur yaptı. İkili birkaç ay görüştü ve evlilik düşünüldü. Ancak zamanla Lincoln maçı iptal etti.

Siyasi Kariyer

Lincoln , 1847'den 1849'a kadar ABD Temsilciler Meclisi'nde tek bir dönem görev yaptı . Ulusal siyasete girmesi, kısa olduğu kadar önemsiz görünüyordu. Illinois eyaletinden gelen, parti sadakatini gösteren, ancak birkaç siyasi müttefik bulan yalnız Whig'di. 

Lincoln, görevdeki süresini Meksika-Amerika Savaşı'na karşı konuşmak için kullandı ve 1848'de başkanlık için Zachary Taylor'ı destekledi . Savaşa yönelik eleştirisi memleketine geri dönmesine neden oldu ve ikinci dönem için aday olmamaya karar verdi, bunun yerine Springfield'e döndü. uygulama kanunu.

1850'lerde demiryolu endüstrisi batıya doğru ilerliyordu ve Illinois kendisini çeşitli şirketler için büyük bir merkez haline geldi. Lincoln, şirket avukatı olarak Illinois Merkez Demiryolu için lobici olarak görev yaptı. 
Birkaç davadaki başarı, diğer ticari müşterileri de getirdi - bankalar, sigorta şirketleri ve imalat firmaları. Lincoln ayrıca bazı ceza davalarında çalıştı. 

Bir vakada bir tanık, dolunaydan gelen yoğun ışık nedeniyle Lincoln'ün cinayetle suçlanan müvekkilini teşhis edebileceğini iddia etti. Lincoln bir almanağa atıfta bulundu ve söz konusu gecenin tanığın herhangi bir şeyi net bir şekilde görebilmesi için fazla karanlık olduğunu kanıtladı. Müvekkili beraat etti.

Lincoln ve Kölelik

1834'te Illinois eyalet yasama meclisinin bir üyesi olarak Lincoln, Whig'in hükümet destekli altyapı ve koruyucu tarifeler politikasını destekledi. Bu politik anlayış, köleliğe ilişkin ilk görüşlerini ahlaki bir yanlış olarak değil, ekonomik kalkınmanın önünde bir engel olarak formüle etmesine yol açtı .

1854'te Kongre , Missouri Uzlaşmasını yürürlükten kaldıran ve eyaletlerin ve bölgelerin köleliğe izin verilip verilmeyeceğine kendilerinin karar vermesine izin veren Kansas-Nebraska Yasasını kabul etti . Yasa, Kansas ve Illinois'de şiddetli muhalefeti kışkırttı ve Cumhuriyetçi Parti'ye yol açtı . 

Bu, Lincoln'ün siyasi gayretini bir kez daha uyandırdı ve kölelik hakkındaki görüşleri daha çok ahlaki öfkeye doğru ilerledi. Lincoln, 1856'da Cumhuriyetçi Parti'ye katıldı.

1857'de Yüksek Mahkeme, tartışmalı Dred Scott kararını yayınladı ve Afrikalı Amerikalıların vatandaş olmadığını ve doğuştan gelen hakları olmadığını ilan etti. Lincoln, Afrikalı Amerikalıların beyazlara eşit olmadığını düşünse de, Amerika'nın kurucularının tüm insanların devredilemez belli haklarla yaratıldığına inanıyordu. 

Senato Yarışı

Lincoln, oturduğu ABD Senatörü Stephen Douglas'a meydan okumaya karar verdi  . Adaylık kabul konuşmasında, Yüksek Mahkeme Douglas'ı ve Başkan James Buchanan'ı köleliği teşvik etmekle eleştirdi ve "bölünmüş bir ev ayakta kalamaz" dedi.

Lincoln'ün 1858 ABD Senatosu'nun Douglas'a karşı yürüttüğü kampanya sırasında , Illinois'de farklı şehirlerde düzenlenen yedi tartışmaya katıldı. İki aday halkı hayal kırıklığına uğratmadı ve eyaletlerin haklarından Batı'nın genişlemesine kadar pek çok konuda tartışmalara yol açtı, ancak asıl mesele kölelikti. 

Gazeteler, çoğu zaman partizan yorumlarıyla tartışmaları yoğun bir şekilde ele aldı. Sonunda, eyalet yasama organı Douglas'ı seçti, ancak ifşa Lincoln'ü ulusal politikaya attı.

Başkan Abraham Lincoln

Yeni geliştirilmiş siyasi profiliyle, 1860'da Illinois'deki siyasi ajanlar, başkanlık için Lincoln'ü desteklemek için bir kampanya düzenlediler. 18 Mayıs'ta Chicago'daki Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyonda Lincoln , New York'tan William Seward ve Ohio'dan Salmon P. Chase gibi daha iyi bilinen adayları geride bıraktı . 

Lincoln'ün adaylığı kısmen kölelik konusundaki ılımlı görüşleri, ulusal altyapıyı iyileştirmeye verdiği destek ve koruyucu tarifeye bağlıydı.
Genel seçimlerde Lincoln, arkadaşı ve rakibi Stephen Douglas ile karşılaştı ve bu kez Kuzey Demokratlardan John C. Breckinridge ve Anayasa Partisi'nden John Bell'in de dahil olduğu dörtlü yarışta onu geride bıraktı . 

Lincoln, halk oylarının tam olarak yüzde 40'ını almadı, ancak 303 Seçim Kurulu oyunun 180'ini alarak ABD başkanlığını kazandı.

Lincoln'ün Kabine

1860'ta cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından Lincoln, William Seward, Salmon P. Chase, Edward Bates ve Edwin Stanton da dahil olmak üzere birçok siyasi rakibinden oluşan güçlü bir kabineyi seçti. 
"Arkadaşlarınızı yakın ve düşmanlarınızı daha yakın tutun" atasözünü oluşturan Lincoln'ün Kabine, görevdeki ilk döneminde en güçlü varlıklarından biri oldu ve ertesi yıl ulusun üzerinde toplanan savaş bulutları için onlara ihtiyacı olacaktı. 

İç savaş

Lincoln'ün Mart 1861'de göreve başlamasından önce, yedi Güney eyaleti Birlik'ten ayrılmıştı ve Nisan ayında ABD askeri tesisi Fort Sumter , Güney Carolina, Charleston Limanı'nda kuşatma altındaydı. 

12 Nisan 1861 sabahının erken saatlerinde, limanı korumak için konuşlandırılan silahlar , Amerika'nın en maliyetli ve en kanlı savaşı olan ABD İç Savaşı'nın başladığını işaret ederek kaleye doğru ateşlendi.

Lincoln, krize kendisinden önce başka hiçbir başkan olarak sahip olmadığı gibi yanıt verdi: Kongre'den herhangi bir ödenek almadan savaş malzemesi için Hazine'den 2 milyon dolar dağıttı; 75.000 gönüllüyü savaş ilanı olmadan askere çağırdı; ve habeas corpus emrini , şüpheli Konfedere Devletleri sempatizanlarını tutuklama ve tutuklama emri olmaksızın askıya aldı . 

İsyanı ezmek her koşulda zor olurdu, ancak İç Savaş, on yıllarca süren beyaz-sıcak partizan siyasetinin ardından özellikle külfetliydi. Lincoln her yönden aşağılama ve meydan okuma ile karşı karşıya kaldı. Generalleri, kabinesi, partisi ve Amerikan halkının çoğunluğuyla sık sık anlaşmazlık içindeydi.

Kurtuluş Bildirisi

1 Ocak 1863'te Lincoln, Kurtuluş Bildirisini sunarak İç Savaşın nedenini Birlik'i kurtarmaktan köleliğin kaldırılmasına kadar yeniden şekillendirdi. 
Birlik Ordusu'nun ilk bir buçuk yılı savaş alanı yenilgileri, morali korumayı ve ulusun yeniden birleşmesi için güçlü desteği sağlamayı zorlaştırdı. Ve 22 Eylül 1862'de Antietam'da Birlik zaferi, hiçbir şekilde kesin olmasa da, umut vericiydi ve Lincoln'e savaşın hedeflerini resmi olarak değiştirmesi için güven verdi.

Lincoln'ün Kurtuluş Bildirisi, asi devletlerde köle olarak tutulan tüm bireylerin "bundan böyle özgür olacağını" belirtti. Eylem etkili olmaktan çok sembolikti, çünkü Kuzey isyandaki hiçbir eyaleti kontrol etmedi ve bildiri Sınır Devletleri, Tennessee veya bazı Louisiana cemaatleri için geçerli değildi.


Gettysburg Adresi

19 Kasım 1863'te Lincoln, en ünlü konuşmasını ve Amerikan tarihinin en önemli konuşmalarından biri olan Gettysburg Konuşmasını yaptı . 
Yaklaşık 15.000 kişilik bir kalabalığa seslenen Lincoln, 272 kelimelik konuşmasını İç Savaş'ın en kanlı savaş alanlarından biri olan Pennsylvania'daki Gettysburg Ulusal Mezarlığı'nda yaptı .

Lincoln, İç Savaş'ın 1776'da oluşturulan Birliğin korunmasının nihai sınavı olduğunu ve Gettysburg'da ölen insanların bu davayı sürdürmek için savaştığını söyledi. 

Lincoln , Bağımsızlık Bildirgesi'ni uyandırdı ve "halkın halk tarafından, halk için hükümetinin yeryüzünden yok olmamasını" garanti altına almanın yaşayanlara kalmış olduğunu söyledi ve bu Birlik, " bütün insanlar eşit yaratılmıştır." 

Yaygın bir yorum, Başkanın İç Savaşın amacını, Birliği yeniden birleştirmekten eşitlik için savaşmaya ve köleliği ortadan kaldırmaya genişlettiğiydi.

İç Savaş Sona Erdi

Lincoln'ün 1863'teki Kurtuluş Bildirisini takiben, savaş çabası, parlak askeri zaferlerden çok yıpranma yoluyla Kuzey için kademeli olarak gelişti. 
Ancak 1864'e gelindiğinde, Konfederasyon orduları büyük yenilgiyi atlattı ve Lincoln, onun bir dönem başkan olacağına ikna oldu. Düşmanı, Potomac Ordusu'nun eski komutanı George B. McClellan , başkanlık için ona meydan okudu, ancak yarışma yakın bile değildi. Lincoln, halk oylarının yüzde 55'ini ve 243 Seçim oyunun 212'sini aldı.

9 Nisan 1865'te Virginia Ordusu komutanı General Robert E. Lee , birliklerini General Ulysses S. Grant'e teslim etti . İç Savaş tüm niyet ve amaçlar için sona erdi.

Yeniden inşa , İç Savaş sırasında, 1863 gibi erken bir tarihte, Birliğin askeri kontrolü altındaki alanlarda çoktan başlamıştı ve Lincoln, minimum intikam ile hızlı bir yeniden birleşme politikasını tercih etti. 

Senato ve Meclis'te eski Konfederasyonlardan tam bir bağlılık ve pişmanlık isteyen radikal bir Cumhuriyetçi grubuyla karşı karşıya kaldı. Siyasi bir tartışmanın kesin olarak gelişme şansı olmadan önce Lincoln suikasta kurban gitti. 

Suikast

Lincoln, 14 Nisan 1865'te tanınmış aktör ve Konfederasyon sempatizanı John Wilkes Booth tarafından Washington, DC'deki Ford's Theatre'da  öldürüldü.

Caddenin karşısındaki Petersen Evi'ne götürüldü ve ertesi sabah ölmeden önce dokuz saat komada kaldı. Ölümü, Kuzey ve Güney'deki milyonlarca vatandaş tarafından yas tutuldu. 

Lincoln'ün cesedi, bir cenaze treni onu Illinois, Springfield'daki son dinlenme yerine götürmeden önce ABD Kongre Binası'nda yatıyordu.

Mirası

Lincoln, sık sık tarihçiler ve ortalama vatandaşlar tarafından Amerika'nın en büyük başkanı olarak anılır. Saldırgan eylemci bir başkomutan olan Lincoln, İç Savaş'ta zaferi garantilemek ve Birleşik Devletler'deki köleliği sona erdirmek için emrindeki her gücü kullandı.

Bazı bilim adamları, Beyaz Saray'da daha az karakterli başka bir kişi olsaydı Birliğin korunacağından şüphe ediyorlar. Tarihçi Michael Burlingame'e göre, "Amerikan tarihinde hiçbir başkan daha büyük bir krizle karşılaşmadı ve hiçbir başkan bu kadar başarılı olamadı."

Lincoln'ün felsefesi belki de en iyi bu İkinci Açılış Konuşmasında özetlenmiştir: "Hiç kimseye karşı kötü niyetle, herkese hayırseverlikle, Tanrı bize hakkı görmemizi sağladığında sağlamlıkla, işi bitirmeye çalışalım. Bizler, kendi aramızda ve tüm uluslarla adil ve kalıcı bir barışı sağlayacak ve besleyecek her şeyi yapmak için, milletin yaralarını sarmak, savaşı üstlenecek olana, dul eşi ve yetimine bakmak için varız. "

Yazar
Simion Radu

Vera ( Editör )

Ansiklopedia ; Online Türkçe ve İngilizce AnsiklopediK Bilgilerin Yanında Blog Konularıyla Sizlere Hizmet Vermektedir. Sizinle Birlikte Olmaktan Memnunum. Sağlıklı Günler Diliyoruz.